Fizjoterapia to nauka medyczna, która poprzez stosowanie czynników zewnętrznych ma oddziaływać na ludzkie ciało i pobudzanie go dzięki temu do ważnych procesów fizjologicznych. Dzięki temu następuje regeneracja lub odbudowa uszkodzonej tkanki. Celem fizjoterapii może być odzyskanie pełnej sprawności, przywrócenie zakresu ruchu lub utrzymywanie zdolności ruchowych. 

Fizjoterapia – różne rodzaje

Pojęcie fizjoterapii jest bardzo rozległe. W jej skład wchodzą zarówno zajęcia związane z pracą manualną czyli no. klasyczny masaż czy terapia manualna, ale także kinezyterapia czy fizykoterapia.

Kinezyterapia to leczenie za pomocą ruchu. Pacjent pod okiem fizjoterapeuty wykonuje odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające, rozciągające lub rozluźniające. W tej metodzie wykorzystuje się także różnego rodzaju przyrządy gimnastyczne takie jak no. taśmy. Każdy zestaw ćwiczeń jest indywidualnie dobierany do potrzeb pacjenta.

W fizykoterapii wykorzystuje się różnego rodzaju aparaty, które emitują określony czynnik fizykalny oddziaływujący na organizm pacjenta. To nic innego jak popularne zabiegi krioterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy elektroterapii. 

Natomiast terapia manualna to wszystkie te zabiegi podczas których fizjoterapeuta oddziałuje na pacjenta za pomocą swoich rąk. Do tego rodzaju zalicza się np. masaż leczniczy, którego celem jest zniwelowanie bólu lub zwiększenie zakresu ruchu, ale także masaż relaksacyjny. Podczas tego typu zabiegów fizjoterapeuta pracuje na tkankach głębokich czyli mięśniach, powięzi czy więzadłach. 

Akupunktura

Metoda, która jest niezwykle skuteczna i całkowicie naturalna. Akupunktura jest to zabieg, który wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę, który potrafi odpowiednio dobrać punkty na ciele, może przynieść olbrzymią ulgę. Stosuje się ją na różnego rodzaju dolegliwości od bólu po stres przez problemy z nałogami. Jej ogromną zaletą jest to, że jest całkowicie naturalna. Dla pacjentów, którzy próbowali różnych metod, ale nie znaleźli rozwiązania swoich problemów – idealna. Nie istnieją większe przeciwwskazania do jej stosowania. 

Postaw na specjalistę – wybierz fizjoterapeutę

Osoba, która prowadzi fizjoterapię musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Nie wystarczy kurs czy certyfikat. Fizjoterapeuta to osoba po studiach z uprawnieniami do wykonywania zawodu. Dlaczego to tak ważne? Źle wykonany zabieg u przypadkowego masażysty może przynieść więcej problemów niż korzyści. Wybierając wizytę w profesjonalnym gabinecie wiesz, że osoba, która będzie wykonywała Twój zabieg ma odpowiednie wykształcenie medyczne. Potrafi zinterpretować wynik czy badanie USG i ocenić jak pracować, aby nie powiększyć schorzenia, a je wyeliminować.